آیا حجاب مانع آزادی انسان نمی شود ؟ " پاسخ ها به صورت تدریجی منتشر خواهد شد " پاسخ 3

 

یکی از سوالاتی که در موضوع حجاب مطرح میشه، تعارض حجاب با آزادی شخصی است. مسلما هر شخصی اختیار و آزادی رو حق مسلم خودش می دونه و به همین جهت شاید این سوال براش مطرح بشه که:  " آیا حجاب مانع آزادی انسان نمی شود؟ "

پاسخ این پرسش رو در سه مرحله (هر هفته یک پاسخ) خدمت عزیزان ارائه می کنیم.

 

پاسخ اول:  آیا هر قانونی مانع از آزادی نمی شود؟

باید در جواب افرادی که حجاب را مانع از آزادی می بینند این سوال را مطرح کرد:

آیا قوانین وضع شده برای هر کشور نوعی مانعیت و محدودیت برای افراد آن جامعه نمی آورد؟ پس اساسا وضع هر قانونی از آن جهت که نوعی محدودیت و مانعیت می آورد باید اشتباه و خلاف آزادی تلقی شود! درحالی که نه تنها همه ی انسان ها وضع قانون را ضروری می دانند؛ بلکه می گویند حتی قانون غلط از بی قانونی بهتر است. در نتیجه  حجاب در یک کشور اسلامی تنها یک قانون است؛ مانند سایر قوانین. همان طور که دیگر قوانین منافع و محدودیت هایی دارند، این قانون نیزدارای منافع ومحدودیت هایی است. آن چه مهم است این است که هر قانونی (از جمله حجاب) منافع قابل توجهی برای افراد جامعه داشته باشد. (که در نوشته های آتی به آن ها اشاره خواهد شد.)

 

 پاسخ دوم: حجاب، آزادی در بستر امنیت

یکی از دلایلی که برای ضرورت حجاب مطرح شده است، موضوع محفوظ بودن و صیانت از چیزهایی است که گران بها و ارزشمند هستند. اندیشوران اسلامی همواره با تمسک به این موضوع، بحث حجاب را مطرح ساخته اند. در واقع عقل می گوید  شخص یا شی، هر چه ارزشمند تر باشد باید محفوظ تر باشد. مثلا چرا ده ها نیروی امنیتی ازفلان رئیس جمهور دنیا حفاظت می کنند؟ آیا با این حفاظت او را محدود می کنند؟ نه اتفاقا با این کار به او آزادی در بستر امنیت می بخشند که به وظیفه ی اصلی اش که اداره ی کشور است بپردازد. پس در حقیقت حجاب نه تنها مانع نیست بلکه باعث حضور سالم و مانع از فساد و بی بند باری در جامعه است. کسانی که معتقد به آزادی بی قید و بند درمباحث حجاب هستند باید توجه کنند درست است که در ظاهر به یک ازادی می رسند، ولی از طرفی دیگر درصد زیادی از مردان و زنان درگیر انحرافات شده و کم کم ویژگی های اخلاقی خود را از دست خواهند داد و این جاست که آزادی بی حد و مرز و بدون پشتوانه، ثمره ای جز تضعیف کانون خانواده و کاسته شدن از فضایل اخلاقی نخواهد داشت. در نتیجه ثمره حجاب، آزادی در چارچوب امنیت و سلامت انسان است.

 

پاسخ سوم: نسبی بودن تعریف آزادی

برخی افراد، آزادی را به معنای مطلق رهایی می دانند وبراین عقیده اند که انسان باید کاملا و صد درصد آزاد باشد؛ از این رو آنها حجاب را مانعی برای خود می بینند. در پاسخ به این گروه باید گفت: آیا آزادی بی قید و شرط ، خود مانع آزادی دیگران نمی شود؟ آیا آنجا که آزادی  باعث آزار واذیت دیگران شود، نباید آن را محدود کرد؟ مثلا شخصی که از چراغ قرمز به آزادی عبور می کند؛ آیا این کار، دیگران را به خطر نمی اندازد؟ پس آزادی امری نسبی است که با توجه به شرائط فرهنگی و اجتماعی هر جامعه ای متفاوت است و انتظار آزادی مطلق، کاملا خلاف عقل است.

در نتیجه: حجاب با آزادی مطلق تعارض دارد؛ اما هیچ عاقلی آزادی مطلق را تایید نمی کند وهمانطور که سابقا گفته شد آنچه مهم است، این است که وضع قوانین و اعمال محدودیت ها همراه با دلایل عقلی و منافع قابل توجه فردی و اجتماعی باشد که در مقوله حجاب این فوائد قطعی و مسلم است.

 

منبع:
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
تعداد بازدید:
211
تاریخ:
1399/12/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal