انتصاب حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي به رياست قوه قضائيه
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي را به رياست قوه‌ي قضائيه منصوب كردند.

به گزارش روبط عمومي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري ؛ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي را به رياست قوه‌ي قضائيه منصوب كردند.

 

رهبر انقلاب اسلامي در اين حكم با تأكيد بر لزوم تحول در قوه‌ي قضائيه و آغاز پرقدرت دوران جديدي كه زيبنده‌ي گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و كارآمدي حجت الاسلام و المسلمين رئيسي در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولاني ايشان در قوه‌ي قضائيه و آشنايي كامل با همه‌ي زواياي آن، به عنوان دلايل اين انتخاب ياد، و در ادامه هشت توصيه مهم خطاب به رئيس جديد قوه‌ي قضائيه بيان كردند.

متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحيم

جناب مستطاب حجة‌الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي دامت بركاته

آغاز دهه‌ي پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشكيل دادگستريِ مبتني بر فقه و حقوق اسلامي، ايجاب ميكند كه با تكيه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهاي انباشته در اين نصاب زماني، تحوّلي متناسب با نيازها و پيشرفتها و تنگناها در قوه‌ي قضائيه صورت گيرد و دستگاه عدالت با نَفَسي تازه و انگيزه‌ئي مضاعف و نظم و تدبيري حكمت‌آميز، دوران جديدي را كه زيبنده‌ي گام دوم انقلاب است، با قدرت و جديت آغاز كند.

اينجانب براي تحقق اين مقصود حياتي، جنابعالي را برگزيده‌ام كه داراي سوابق طولاني در سطوح مختلف قوه‌ي قضائيه و آشنا با همه‌ي زواياي آن ميباشيد و از طرفي در كنار فقاهت از تحصيلات حقوقي و دانش و تجربه در اين عرصه مهم برخورداريد، و سلامت و امانت و كارآمدي خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌ايد.

سند تحول قضائي پيشنهادي جنابعالي را ملاحظه كردم. بر اساس مشورتها و نظرات كارشناسي، آنرا مفيد و كارساز ميدانم. با اين حال چند نكته را مؤكداً به جنابعالي سفارش ميكنم.

نخست آنكه براي همه‌ي فصول اين سند و بندهاي ذيل آنها، زمان تعيين كنيد و خود و همكارانتان را بر پايبندي به سرآمد برنامه الزام نمائيد. در زمانبنديها نه عجله و نه مماطله نبايد راه داده شود.

دوم آنكه در همه‌ي فصول تحول، مردمي بودن و انقلابي بودن و ضد فساد بودن را رعايت كنيد.

سوم آنكه عنصر نيروي انساني صالح را در رأس عوامل تحول و پيشرفت قوه بدانيد. سلامت قضات و پاكيِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل براي همه توفيقات شما است. در ريشه‌كني فساد از درون قوه كه مايه‌ي مباهات شما و سرافرازي اكثريت قضات دادگاهها و دادسراها است، هيچ ترديد و درنگ نكنيد.

چهارم آنكه گسترش عدل و احياء حقوق عامه و آزاديهاي مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را كه در شمار هدفهاي قوه قضائيه در قانون اساسي است در رأس برنامه‌ها قرار دهيد. اين موجب اعتماد مردم و دلگرمي آنان به قوه قضائيه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آنكه در برخورد قضائي ملاحظه‌ي اين و آن را نكنيد.

ششم آنكه از جوانان صالح و انقلابي و فاضل در مسؤوليتهاي قوه استفاده كنيد.

هفتم آنكه قاضي و دادگاه را عزيز بداريد. احساس عزت و شرافت در قاضي، سدّ محكمي در برابر انگيزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنكه همكاري با قواي مجريه و مقننه و هم‌افزايي با آنان را كه سفارش هميشگي اينجانب است در نظر داشته باشيد. آنان نيز موظف به همراهي و همكاري با شمايند.

در پايان لازم ميدانم از آيت‌الله آملي بخاطر تلاشهاي ارزشمندشان تشكر و قدرداني كنم و براي توفيق كامل جنابعالي و همكارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبي بلند كنم و توجهات و دعاي حضرت بقية الله ارواحنا فداه را مسألت نمايم.

 

والسلام عليكم و رحمةالله
سيّدعلي خامنه‌اي    
16 اسفند 1397

 
 
منبع:
دفتر نهاد نمايندگي رهبري
تعداد بازدید:
191
تاریخ:
1397/12/18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal