عمل جراحی

احکام مربوط به عمل جراحی

بنا بر تشخیص اطباء حاذق در صورت ترک نمودن عمل جراحى، بیمار به زودى خواهد مرد و در صورت اقدام به عمل جراحى، به احتمال قوى زنده مى‌ماند. ولى تا پایان عمر دچار درد و رنج شدید و توانفرسا مى‌شود، تکلیف این بیمار چیست؟
در فرض مذکور که ترک عمل و معالجه موجب مرگ مى‌‌شود، اقدام به عمل واجب است.

اگر بدانیم یا احتمال بدهیم بیمارى در اثر بیمارى‌اى مثل «لوسمى» و یا «متاستاز» یا برخى از سرطان¬ها و برخى تومورها به زودى خواهد مرد، آیا مجازیم براى افزایش طول عمر او ـ در حد چند ماه ـ از شیوه‌هاى درمانى پرخطر و پرعارضه، مانند شیمى درمانى که اغلب عوارض آن بسیار شدیدتر از بیمارى اولیه است، استفاده نمائیم؟
اشکال ندارد، بلکه بعید نیست در برخى موارد لازم باشد.

پزشکى یقین دارد که انجام گرفتن عمل جراحى روى بیمار، تأثیر در زنده ماندن او ندارد، و در هر صورت، بیمار پس از مدت کوتاهى خواهد مرد. آیا پزشک جایز است بنا به اصرار همراهان بیمار یا مسئولان بیمارستان، اقدام به جراحى نماید یا نه؟
با اطلاع دادن به بیمار یا همراهان او نسبت به عدم تأثیر عمل، اقدام به عمل جراحى مانعى ندارد.

برخى از بیماران عاقل و بالغ که نیازمند عمل جراحى هستند، به علت ترس یا هر توجیه دیگرى حاضرند درد و رنج را تحمل نمایند، ولى تن به عمل ندهند، و این در حالى است که پزشک مى‌داند که در صورت عمل نکردن، بیمار به زودى خواهد مرد یا دچار عوارض سختى خواهد شد. با این فرض، آیا پزشک مى‌تواند با تصمیم خود، او را عمل جراحى کند؟ اگر على¬رغم مخالفت بیمار، بستگان وى چنین اجازه‌اى را صادر کنند، تکلیف پزشک چیست؟
اگر نجات بیمار از مرگ مستلزم عمل جراحى است، اشکال ندارد.

اگر پزشک منتظر اجازه¬ی بستگان بیمار براى عمل جراحى شود، ممکن است بیمار دچار نقص یا از کار افتادگى عضو شود. در این صورت آیا پزشک مى‌تواند بدون اجازه، اقدام به عمل جراحى کند؟
اگر خطر فوت بیمار در میان باشد، تأخیر جایز نیست. در مواردى که پزشک ضامن دیه است، باید از مال خود بپردازد.

پزشک حاذق و ماهر، بدون سهل‌انگارى اقدام به عمل جراحى بیمارى نموده است و در حین عمل، آسیبى به بیمار وارد گردیده است. آیا داشتن اجازه¬ی عمل از بیمار یا بستگان در رفع ضمان مؤثر است؟ دیه به عهده ی کیست؟
به نحو کلى در موارد ثبوت ضمان، اجازه ی بیمار یا بستگان وى رافع ضمان نیست.

تاریخ به روز رسانی:
1395/10/08
تعداد بازدید:
1037
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal