EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
بيانات مقام معظم رهبري در مراسم دانش‌آموختگي دانشجويان دانشگاه امام حسين (عليه‌السلام)
بيانات مقام معظم رهبري در مراسم دانش‌آموختگي دانشجويان دانشگاه امام حسين (عليه‌السلام) حضرت آيت الله خامنه اي مدظله العالي : ميخواهند با فشار اقتصادي ملت را از نظام جدا كنند ، اما ما پيوندمان را با ملت روز به روز بيشتر خواهيم كرد ....
به گزارش روابط عمومي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي ) :مراسم دانش‌ آموختگي دانشجويان افسري و تربيت پاسداري دانشگاه امام حسين (عليه‌السلام) صبح روز شنبه 9 تيرماه با حضور و سخنراني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمانده كل قوا برگزار شد. متن سخنراني به شرح ذيل مي باشد : 
 

بسم الله الرّحمن الرّحيم (1(
الحمدلله ‌ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيّدنا و نبيّنا ابي‌القاسم المصطفي محمّد و علي آله الطّيّبين الطّاهرين سيّما بقيّة‌الله في الارضين.


خيلي خرسندم و خدا را سپاسگزارم كه توفيق عنايت كرد يك بار ديگر در اين جمع نوراني و اميدبخش، در اين مركز بسيار حسّاس و مهم حضور پيدا كنيم. اين ميدان، اين نسل، اين مجموعه‌ي جوان، يكي از جلوه‌هاي بالندگي و حيات كشور عزيز ما است. اساساً حيات يك ملّت و بالندگي يك ملّت، وابسته به اين است كه مؤلّفه‌هاي قدرت و عناصر قدرت را در خود تقويت كند و آنها را در جاي لازم و بهنگام، مورد بهره‌برداري و استفاده قرار بدهد. آنچه امروز در اين ميدان مشاهده ميشود، يك نمونه از اين اصل كلّي است.

 يك توضيحي در اين زمينه بايد عرض كنم؛ لكن قبل از توضيح در اين باره، يك آيه‌ي قرآن را براي شما جوانان عزيزم مطرح ميكنم؛ آن آيه‌ي شريفه در سوره‌ي آل‌عمران است؛ در ضمنِ آياتي كه در مورد دشمنان عنود اسلام و جامعه‌ي اسلامي است. چندين آيه‌ است درباره‌ي دشمنان عنود و لبريز از بغض و كينه‌ي اسلام و مسلمين و پيامبر كه آنها را بيان ميكند. قَد بَدَتِ البَغضَاءُ مِن اَفواهِهِم وَ ما تُخفي صُدورُهُم اَكبَرُ؛(2(بعد از آنكه اين خصوصيّات را در مورد اين دشمنان ذكر ميكند -كه اين دشمنان، خصوصيّاتشان منطبق است با خصوصيّات همين دشمناني كه امروز شما داريد و ملّت مسلمان ايران دارد و ايران اسلامي دارد كه واقعاً «قَد بَدَتِ البَغضَاءُ مِن اَفواهِهِم وَ ما تُخفي صُدورُهُم اَكبَرُ»؛ يا «اِن تُصِبكَ حَسَنَةٌ تَسُؤهُم»،(3 ( اگر شما يك افتخاري به دست بياوريد، يك موفّقيّتي به دست بياوريد، آنها عميقاً ناراحت ميشوند- و بعد از آنكه اين آيات ذكر ميشود، در پايان، قرآن اين‌جور ميگويد، ميفرمايد كه «وَ اِن تَصبِروا وَ تَتَّقوا لا يَضُرُّكُم كَيدُهُم شَيئًا»؛(4) اين يك قانون -قانون آفرينش- است. صبر و تقوا موجب ميشود كه همين دشمن عنود، اين كپسول زشت كينه و بغضاء، با همه‌ي توانايي‌هايي كه براي خودش فراهم كرده، هيچ غلطي در مقابل شما نتواند بكند؛ لَا يَضُرُّكُم كَيدُهُم شَيْئًا؛ يعني هيچ زياني به شما نميتوانند برسانند؛ به شرط چه؟ به شرط صبر و تقوا.

 

 

من امروز اين را ميخواهم در اين ميدان پُرمعنا و پُرمغز، به شما جوانان عزيز -كه حقيقتاً نور چشم اين ملّتيد- عرض بكنم. اين درس فقط براي شما هم نيست؛ براي همه‌ي ملّت است، براي همه‌ي سپاه است، براي همه‌ي نيروهاي مسلّح است، براي همه‌ي آحاد جامعه است، بخصوص براي مسئولان و مديران جامعه‌ي اسلامي است؛ صبر وتقوا.

 صبر يعني چه؟ صبر يعني در ميدان باقي ماندن، از ميدان بيرون نرفتن. بعضي از ميدان ميگريزند؛ بعضي نميگريزند امّا بتدريج از ميدان كناره ميگيرند؛ اين خلاف صبر است. صبر يعني پايداري كردن، در ميدان ماندن، استقامت كردن. صبر يعني چشم به هدفهاي دور و به افقهاي دور دوختن؛ چشم دوختن به هدفهاي دور. گاهي انسان از يك موفّقيّت نقد خرسند ميشود، خوشحال ميشود، گاهي مغرور ميشود، و خطرناك اين است كه قانع ميشود؛ اين خطرناك است؛ اين موجب ميشود كه انسان در ميدان باقي نماند. نه، هدفِ دور را نگاه كنيد، قلّه را نگاه كنيد؛ ببينيد پيام حقيقي انقلاب و نظام اسلامي چيست و ملّت ايران را و امّت اسلامي را و در نهايت جامعه‌ي بشري را به سمت چه هدفي ميخواهد حركت بدهد؛ به آنجا نگاه كنيد. حركت انقلاب اسلامي يك چنين صبري را لازم دارد. شما نگاه كنيد؛ در دوران صدر اسلام، در آن دهه‌هاي اوّل كه سختي زياد بود -بخصوص در دوران پيامبر اعظم- صبر كردند، ايستادگي كردند، مقاومت كردند؛ نتيجه اين شد كه با وجود نابساماني‌ها و ناهنجاري‌هايي كه برخلاف دستور حقيقي اسلام انجام گرفته بود، امّا اوج تمدّن بشر در قرن سوّم و چهارم هجري متعلّق به ملّت مسلمان و كشورهاي اسلامي است. قضيّه اين‌جوري است؛ اگر صبر كرديم، افقهاي دور مال ما است؛ اگر شما امروز ايستاديد، نسلهاي آينده به آن قلّه دست خواهند يافت. آنها به قلّه ميرسند امّا اين هنر شما است، اين كار شما است. البتّه من اميدوارم به توفيق الهي شما جوانهاي امروز هم، نسل امروز هم، آن روز را مشاهده كنيد و به توفيق الهي مشاهده خواهيد كرد. انقلاب، ريشه‌دار است، آينده‌دار است و نيازمند استمرار است. اين صبر.

 و تقوا؛ تقوا با معناي گسترده‌ي خود در اين آيه‌ي شريفه مورد توجّه قرار گرفته است؛ هم به معناي عامّ تقوا است يعني مراقبت از خود براي عدم انحراف از جادّه‌ي مستقيم شريعت اسلامي -كه در بسياري از جاها به كار رفته است- هم به معناي پرهيز و مراقبت از خود در مقابل دشمن، به قرينه‌ي آيات قبل از اين آيه كه درباره‌ي دشمنان است. مراقب باشيد؛ در مقابل دشمنيد. انسان در ميدان جنگ يك ‌جور زندگي ميكند؛ در هنگامي كه جنگ نيست، جور ديگري زندگي ميكند. انسان در سنگر يك‌ جور مي‌نشيند، يك‌ جور استراحت ميكند، يك‌ جور ميخوابد؛ در اتاقِ راحتِ داخلِ خانه‌ي خود يك‌ جور ديگري ميخوابد و زندگي ميكند. بدانيد در مقابل دشمنيد؛ اين را همه‌ي ما بايد بدانيم. تقوا به اين معنا است: مراقبت از خود در مقابله‌ي با دشمن، پرهيز از اعتماد به دشمن -به دشمن اعتماد نكنيد- تقوا به اين معنا است؛ به معناي مراقبت از حيله و مكر دشمن است؛ نه فقط به او اعتماد نكنيد بلكه حتّي ترفند او را هم بفهميد، بدانيد چه كار دارد ميكند، چه حيله‌اي به كار ميزند؛ آماده باشيد، مراقب باشيد؛ حيله‌هاي دشمن هم فقط حيله‌ي نظامي نيست. و هم تقوا به معناي رعايت تدبير [است]؛ پرهيز از كار خلاف قاعده و خلاف عقلانيّت و پرهيز از سستي و سهل‌انگاري؛ اين شد معناي آيه‌ي شريفه. اگر آن صبر و اين تقوا را شما جوانان عزيز و مسئولان مسائل نظامي و امنيّتي و اقتصادي و ديگران در درجه‌ي اوّل، و ساير مردم و عموم ملّت ايران در درجه‌ي بعد، به كار ببندند، لا ‌يَضُرُّكُم كَيدُهُم شَيئًا؛(5) هيچ ضربه‌اي، هيچ آزاري نميتوانند به شما برسانند؛ و به توفيق الهي همين هم خواهد بود.


 
خب، برگرديم به آن مؤلّفه‌هاي قدرت، عناصر قدرت. ببينيد عزيزان من! 57 سال تقريباً در دوران حكومت پهلوي‌ها، انگليس و سپس آمريكا به‌معناي واقعي كلمه بر اين كشور حاكميّت كردند؛ يعني چه؟ يعني شاه را آنها آوردند، آنها بردند؛‌ باز يك جا يك شاه ديگر آوردند؛ دولتها طبق نظر آنها و رأي آنها در اين كشور تشكيل شده؛ سياستهاي مهم و عمده‌ي كشور طبق نظر انگليس و آمريكا در اين كشور برنامه‌ريزي شده؛ ‌57 سال كشور اين‌جوري اداره شده است، حالا قبل‌ از آن هم در اواخر دوران قاجار، وضعيّت به شكل اسف‌بار ديگري، آن‌هم تحت تأثير عوامل بدبختي‌زاي ديگري بود. خب، يعني ملّت در اين مدّت هيچ‌كاره بودند، تماشاچي بودند؛ گاهي حتّي تماشاچي هم نبودند! يعني اگر از كسي از آحاد مردم ميپرسيديم نماينده‌ي شهر شما كيست نميدانست، چون او انتخاب نكرده بود؛ ‌به‌طريق‌اوليٰ [اگر ميپرسيديم] فلان وزارتخانه مسئولش كيست نميدانست؛ خيلي اوقات نخست‌وزير را هم نمي‌شناختند؛ مردم هيچ‌كاره بودند، كنار بودند.


 
انقلاب كه شد -حالا عوامل انقلاب، تحليل و تفسير طولاني‌اي دارد- اين بند از دست‌و‌پاي مردم برداشته شد، اين زنجير گسسته شد. مردم اسير بودند، بي‌اختيار بودند، ديگران مسلّط بودند؛ اين سلطه از سر ملّت ايران برداشته شد، ملّت ايران طعم استقلال و آزادي را چشيد. با حضور ملّت ايران در ميدانهاي انقلاب و پيروزي اين انقلاب، اعتمادبه‌نفس ملّي به وجود آمد؛ مردم ايران فهميدند كه كاره‌اي هستند، ميتوانند در اوضاع كشورشان اثر بگذارند، آن هم اين‌جور اثري، و ريشه‌ي سلطنتِ به قول آنها 2500ساله را از اعماق زمين بِكَنند، بيندازند در مزبله؛ مردم اين را احساس كردند و اين، اعتمادبه‌نفس داد به ملّت ايران. اين اعتمادبه‌نفس ملّي با نيروي ايمان همراه بود؛ ما مثل بعضي از كشورهاي ديگري كه انقلاب كردند، بي‌خدا، بي‌توكّل، بي‌معنويّت نبوديم كه وسط راه بمانيم؛ ايمان، ما را نگه داشت، ما را حفظ كرد، ما را هدايت كرد، ما را پيش برد؛ اين ايمان گوهر ذي‌قيمتي بود؛ روحي بود در كالبد اين حركت عمومي؛ روح اميد را ايمان در ما زنده كرد؛ روح ايثار و فداكاري را ايمان در ما زنده كرد. اينكه يك مادري سه فرزند جوان خود را كه مثل گل آنها را در آغوش خود پرورش داده به ميدان جنگ بفرستد و جان آنها را در معرض خطر قرار بدهد و بعد هم افتخار بكند كه اين كار را كرده است، اين جز با ايمان امكان‌پذير نبود؛ آن جواني كه پيش فرماندهان، از زندگي راحت و آسوده‌ي خود با اصرار و التماس و گريه صرف‌نظر كند كه او را ببرند به ميدان جنگ، جز با ايمان امكان نداشت. ايمان، اميد را، ايثار را، اقدام را در ملّت برانگيخت، جوانها به حركت درآمدند، سپاه درست شد، جهاد درست شد، بسيج درست شد، حركتهاي عمومي درست شد، نيروهاي مسلّح جان تازه‌اي گرفتند، توانستند حضور حقيقي خودشان را وسط ميدان نشان بدهند، مجموعه‌هاي خدماتي به وجود آمد، مجموعه‌هاي سازندگي به وجود آمد، مجموعه‌هاي علمي به وجود آمد، حركت علمي در كشور آزاد شد و مردم، نخبگان، عناصرِ فعّال و كوشنده، طعم استقلال و سربلندي و سرافرازي خودشان را چشيدند؛ اينها مؤلّفه‌هاي اقتدار ملّي است؛ اقتدار ملّي يعني اين.

 معناي اقتدار ملّي اين نيست كه انسان پولهاي كشور را به يك كشور بيگانه بدهد و سلاحهاي مدرن او را بخرد و در انبار ذخيره كند كه خودش حتّي قادر نباشد بدرستي از آنها استفاده بكند؛ اين حماقت است، اين اقتدار نيست. اقتدار ملّي اين نيست كه يك كشوري از آن طرف دنيا بيايد براي حمايت از يك حكومتي و يك دولتي، در آنجا پايگاه بزند و حضور پيدا كند وخون ملّت را بمكد و هر غلطي ميخواهد در آن كشور بكند براي اينكه اين خاندان منحوس را مثلاً در كشور حفظ كند؛ اينها اقتدار نيست، اينها ذلّت است. اقتدار اين است كه يك ملّتي از درون بجوشد؛ هم علم را، هم نظاميگري را، هم سازندگي را، هم پيشرفت را، هم عزّت بين‌المللي را براي خود كسب كند. اينها مؤلّفه‌هاي اقتدار ملّت ايران است؛ اين را شما امروز داريد، خوبش را هم داريد، ظرف پُرش را هم داريد به توفيق الهي؛ بايد از اين عناصر قدرت، بجا و بهنگام استفاده بشود.


 
سپاه يكي از مؤلّفه‌هاي قدرت است؛ سپاه را روزبه‌روز بايد اعتلاء و كيفيّت بخشيد. گزارشهاي برادران را من ميبينم و از آنها مطّلع ميشوم؛ كارهاي خوبي دارد انجام ميگيرد امّا سپاه هنوز خيلي ظرفيّت و خيلي ميدان براي پيشروي دارد؛ اين [كار] را چه كسي بايد بكند؟ شما جوانها؛ اين به عهده‌ي شما است؛ خودتان را آماده كنيد براي پيشبرد سپاه، براي اينكه بتوانيد اين يك از مؤلّفه‌هاي قدرت را پيش ببريد.

 
 


 
بعضي به ما ميگويند «آقا، شما در تشريح و توصيف قدرت ملّت ايران مبالغه نكنيد»؛ من در جواب ميگويم ما مبالغه نميكنيم، ما واقعيّت را ميگوييم. بزرگ‌ترين دليل براي اقتدار ملّت ايران و قوّت و قدرت ملّت ايران، اين است كه چهل سال است كه يكي از سفّاك‌ترين و بي‌رحم‌ترين و رذل‌ترين قدرتهاي دنيا يعني آمريكا در مقابل ملّت ايران مشغول كارشكني و شرارت است و نتوانسته است به اين ملّت زياني وارد كند و نتوانسته هيچ غلطي بكند و ملّت ايران راه خودش را در پيش گرفته و پيش رفته و قوي‌تر شده؛ اين نشانه‌ي قدرت ملّت ايران است. اگر ملّت ايران و نظام جمهوري اسلامي مقتدر و قوي نبود، يك‌دهمِ تلاشي كه دشمنان ميكنند كافي بود كه اين ملّت را مغلوب كند و نظام محبوبشان را از آنها بگيرد؛ نظام در مقابل آنها ايستاده، روزبه‌روز هم قوي شده.

 

 فقط هم آنها نبودند؛ در داخلِ كشور هم همين‌جور. من به شما عرض بكنم سه جريان معارض از روز اوّل انقلاب در مقابله‌ي با انقلاب اسلامي و حركت امام بزرگوارمان پيدا شدند: يك جريان، جريان به‌اصطلاح ليبرالِ متمايل به غرب و آمريكا و دلبسته‌ي آمريكا و غرب بودند؛ يك جريان، كمونيست‌هاي اسلحه به دستي بودند كه از هيچ چيز ابا نداشتند و پرهيز نميكردند؛ يك جريان ديگر، منافقيني بودند با ظاهر اسلامي و باطن خُبث(6) كفر و بي‌هويّت كه حتّي حاضر شدند بروند زير پرچم صدّام بدنام سينه بزنند و آنجا بِايستند و [از او] استفاده كنند. اينها سه جريان اساسي بودند در اين كشور؛ هر سه جريان مغلوب و منكوب انقلاب اسلامي شدند و حالا با تملّق به قدرتها، با خبرچيني و دادن خدمات جاسوسي به دولتهاي امثال فرانسه و انگليس و آمريكا و مانند اينها، در زير سايه‌ي آنها استفاده ميكنند. يك جريان هم البتّه جريان متحجّر و مرتجع داخلي بود كه آن هم به نوع ديگري در مقابل انقلاب و در مقابل حركت انقلاب مي‌ايستادند و مزاحمت ميكردند كه آنها البتّه خيلي قابل ذكر و قابل توجّه نبودند و ملّت از آنها عبور كرد؛ جريان مزاحم ارتجاع و تحجّر و دين‌تراشي. جمهوري اسلامي به كمك ملّت، با ابتكار و قدرت جوانانِ اين ملّت، توانست آن دشمنان خارجي و اين دشمنان داخلي را به عقب‌نشيني وادار كند و آنها نه‌فقط نتوانند به جمهوري اسلامي آسيب برسانند بلكه نتوانند جلوي پيشرفت جمهوري اسلامي را بگيرند.


 
عزيزان من، جوانان من! امروز شما با جمهوري اسلامي‌اي مواجهيد كه نسبت به آن روزي كه شماها در اين جمهوري متولّد شديد، زمين تا آسمان تفاوت كرده؛ حركت، امكانات، توانايي‌ها، تجربه‌ها، كاركردها بمراتب پيشرفت كرده و بالا رفته و ان‌شاءالله معنويّت هم در بين جوانان ما همين‌جور پيش خواهد رفت و قطعاً در يك جمع مهم و قابل اعتنائي، اين معنويّت وجود هم دارد.

 
 

 يك دليل بر قدرت جمهوري اسلامي، همين ائتلافهايي است كه آمريكا در منطقه انجام ميدهد. اگر آمريكا ميتوانست در مقابل جمهوري اسلامي كار مورد نظر خود را انجام بدهد، احتياج نداشت با اين كشورهاي رو‌سياهِ بدنامِ مرتجع، در منطقه ائتلاف تشكيل بدهد و از آنها كمك بخواهد و براي ايجاد اغتشاش و ناآرامي و ناامني از آنها كمك بگيرد؛ اين نشان‌دهنده‌ي اين [قدرت] است. البتّه دشمني‌هاي آنها، دشمني‌هاي آمريكا، روز‌به‌روز بيشتر شده است، نفرت ملّت ايران هم از آمريكا روز‌به‌روز افزايش پيدا كرده است.

 من به شما عرض كنم امروز برنامه‌ي دشمن، بعد از مأيوس شدن از همه‌ي كارهاي ديگر، ايجاد شكاف بين نظام جمهوري اسلامي و ملّت عزيز ايران است. اين حماقت آنها است؛ نميدانند كه نظام جمهوري اسلامي چيزي جز ملّت ايران نيست، اينها قابل جدا شدن نيستند. نظام اسلامي يك نظامِ بوروكراتيكِ جداي از مردمِ نشسته‌ي در كاخها و قصرها نيست؛ نظامي است از خود مردم تشكيل‌يافته، متّكي به آحاد مردم و به ايمان مردم و به محبّت و عواطف مردم است؛ اين نظامِ اسلامي است؛ اين را چطور ميخواهند از مردم جدا كنند؟ البتّه شش رئيس‌جمهور ديگر قبل از اين شخص هم اين تلاش را كردند و همه‌ي آنها از ميدان خارج شدند و نتوانستند اين مقصود شيطاني را انجام بدهند. اين فشارهاي اقتصادي [آنها] هم كه عمدتاً روي مردم فشار مي‌آورد، به‌خاطر اين است كه شايد بتوانند مردم را به ستوه بياورند، خسته كنند. ما به حول و قوّه‌ي الهي پيوندمان را روز‌به‌روز با مردم بيشتر و قوي‌تر خواهيم كرد؛ ما انسجام دشمن‌شكن خودمان را حفظ ميكنيم؛ ما جوانان مؤمن و پُرانگيزه و اهل اقدام را هر روز بيشتر از گذشته به حول و قوّه‌ي الهي تقويت ميكنيم. نسلِ جوانِ غيور و پُرانگيزه‌ِ‌ي كشور بداند كه دشمن، با استقلال او دشمن است، با عزّت او دشمن است، با پيشرفت او دشمن است، با حضور او در ميدان علم و سياست دشمن است؛ دشمن ملّت ايران، به‌معناي دشمنيِ با عزّت و استقلال و پيشرفت و اعتلاء اين ملّت است. دشمن تا بتواند، موذيگري را رها نخواهد كرد ولي بايستي اين را يقين داشت كه از اين موذيگري نتيجه‌اي نخواهد گرفت، به شرط اينكه ملّت ايران همچنان‌كه تا امروز به توفيق الهي و به هدايت الهي راه را شناخته‌اند، از اين به بعد هم همين راه را با قدرت ادامه بدهند، و آن راهِ ايستادگي و صبر و تقوا همراه با هوشياري و تدبير و انسجام ملّي است.


 
بعضي نسخه‌ي ديگري را تجويز ميكنند، ميگويند تسليم بشويم تا دشمن عليه ما موذيگري نكند؛ اينها نميدانند كه هزينه‌ي تسليم شدن بمراتب بيشتر از هزينه‌ي مقاومت كردن و ايستادگي كردن است. بله، ايستادگي كردن ممكن است هزينه‌اي داشته باشد، امّا دستاوردهاي بسيار بزرگي دارد كه صدها برابرِ آن هزينه براي ملّتها ارزش دارد؛ امّا تسليم شدن در مقابل دشمن عنود و لجوج و خبيث، جز لگدمال شدن، جز ذليل شدن، جز بي‌هويّت شدن هيچ اثري ندارد؛ اين را بايستي همه بدانند. اين قانون لايتخلّف پروردگار است كه فرمود: فَلا تَهِنوا وَ تَدعوا اِلَي السَّلمِ وَ اَنتُمُ الاَعلَونَ وَ اللهُ مَعَكُم وَ لَن يَتِرَكُم اَعمالَكُم؛(7( سست نشويد، دعوت به سازش با دشمن نكنيد، خداي متعال شما را برتر قرار داده است و برتر هستيد «وَ لَن يَتِرَكُم» -يعني «لَن يَنقُصَكُم»- خداي متعال براي شما كم نميگذارد در مقابل مجاهدتي كه انجام داده‌ايد، پاداش اين مجاهدت را به‌طور كامل به شما خواهد داد.


 
يك نكته در آخر عرايضم عرض بكنم. آنچه راجع به دشمن بايد بدانيم، اجمالاً عرض شد، امّا خود ما بايد مراقب كار خودمان هم باشيم؛ همه‌ي ما! از كوچك تا بزرگ، از جوان تا پير، از مردم معمولي تا مسئولين؛ و بخصوص مسئولين مراقب باشند از سهل‌انگاري، از غفلت، از تنبلي، از اشرافيگري، از تكبّر نسبت به آحاد مردم و تكيه‌ي به جايگاه چند‌روزه‌ي رياستي، اجتناب بكنند؛ اگر اين [طور] شد، خداي متعال توفيقات خود را همچنان‌كه تا امروز به شما ملّت ايران مرحمت فرموده است، بعد از اين [هم] عطا خواهد كرد. و آن روزي كه ملّت ايران بتواند در جايگاهي قرار بگيرد كه دشمنان جرئت نكنند تهاجم نظامي و اقتصادي و امنيّتي و سياسي به او را حتّي به مُخيّله‌ي خود خطور دهند، ان‌شاء‌الله دير نخواهد بود و شما جوانان عزيز آن روز را به توفيق الهي خواهيد ديد.


والسّلام عليكم و‌ رحمة‌الله و‌‌ بركاته


1) در ابتداي اين مراسم -كه در دانشگاه امام حسين (ع) برگزار شد- سرلشكر پاسدار محمّدعلي جعفري (فرمانده كلّ سپاه پاسداران انقلاب اسلامي) و سردار سرتيپ پاسدار علي فضلي (فرمانده دانشگاه) گزارشهايي ارائه كردند.


2) سوره‌ي آل‌عمران، بخشي از آيه‌ي 118؛ «... دشمني از لحن و سخنشان آشكار است و آنچه سينه‌هايشان نهان ميدارد بزرگ‌تر است ...»

3) سوره‌ي توبه، بخشي از آيه‌ي 50

4) سوره‌ي آل‌عمران، بخشي از آيه‌ي 120؛ «... و اگر صبر كنيد و پرهيزكاري نماييد، يرنگشان هيچ زياني به شما نميرساند ...»

5) سوره‌ي آل‌عمران، بخشي از آيه‌ي 120

6) بدخواهي، پليدي

7) سوره‌ي محمّد، آيه‌ي 35

 
منبع: دفتر نهاد نمايندگي رهبري تعداد بازدید: 51 تاریخ درج: 1397/04/11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

خراسان جنوبی -  شهرستان بیرجند - خیابان معلم -  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند - نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
تلفن : 20 -  05632395015  دورنگار :05632433003  کدپستی : 9717853577   صندوق پستی : 379 E-mail : nahad[@]bums.ac.ir  -    

ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal