EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد
سال 1395 سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل»
سال 1395 سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي خطاب به ملت ايران، سال 1395 را سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نامگذاري كردند.
 
به گزارش روابط عمومي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مد‌ظله‌العالي)،
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي خطاب به ملت ايران، سال 1395 را سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نامگذاري كردند.
متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به شرح زير است.
 
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم
يا مقلّب القلوب و الأبصار. يا مدبّر اللّيل و النّهار. يا محوّل الحول و الأحوال. حوّل حالنا الي احسن الحال.
 
السّلام علي الصّدّيقة الطّاهرة، فاطمة المرضيّه، بنت رسول الله، صلّي الله عليه و آله. و السّلام علي وليّ الله الأعظم، ارواحنا فداه و عجّل الله فرجه.
 
عيد نوروز را به همه‌ي خانواده‌هاي ايراني و افراد ايراني در هر نقطه‌ي عالم تبريك عرض ميكنم. عيدتان مبارك باشد هم‌ميهنان عزيز. بخصوص به خانواده‌هاي عزيز شهيدان، به جانبازان عزيز، به خانواده‌هاي محترم آنها، و به همه‌ي ايثارگران تبريك عرض ميكنم و ياد شهيدان بزرگوارمان و ياد امام عزيزمان را گرامي ميدارم.

سالي كه شروع شد -سال 95- هم در آغاز و هم در پايان، متبرك به نام مبارك حضرت زهرا (سلام‌الله‌عليها) است. هم اولِ اين سال منطبق بر ولادت آن بزرگوار با ماه‌هاي قمري است، هم آخر اين سال. بنابراين اميدواريم كه ان‌شاءالله سال 95 به بركت حضرت زهرا سال مباركي باشد براي ملت ايران، و از معنويات آن بزرگوار و از راهنمائي‌هاي آن بزرگوار و از زندگي آن بزرگوار درس بگيريم و بهره‌مند شويم.

سالي كه تمام شد -سال 94- مثل همه‌ي سالهاي ديگر، آميزه‌اي از شيرينيها و تلخيها و فرازها و فرودها بود؛ طبيعت زندگي همين است؛ از تلخي حادثه‌ي منا تا شيريني راهپيمائي 22 بهمن و انتخابات هفتم اسفند؛ در تجربه‌ي برجام، از اميدهائي كه برانگيخت، تا نگرانيهائي كه در كنار آن هست؛ همه‌ي اينها جزو حوادث سال بود، و همه‌ي سالها همين جور است.

سالها و ايام عمر انسان، مشتمل بر فرصتهائي است و مشتمل بر تهديدهائي است. هنر ما بايد اين باشد كه از فرصتها استفاده كنيم و تهديدها را هم تبديل به فرصت كنيم. سال 95 پيش روي ما است. در اين سال هم مانند هميشه، فرصتها و تهديدهائي وجود دارد. همه بايد تلاش كنند تا بتوانيم از فرصتهاي اين سال به معناي حقيقي كلمه استفاده كنيم و كشور از اول تا آخرِ اين سال تفاوتهاي محسوسي پيدا كند.

اميدهائي وجود دارد براي سال 95. انسان به مجموعه‌ي اوضاع كه نگاه ميكند، اميدهائي را مشاهده ميكند. البته براي تحقق اين اميدها بايد تلاش كرد، بايد كار شبانه‌روزي كرد و بايد بي‌وقفه سعي و كوشش كرد. اصل قضيه اين است كه ملت ايران بايد بتواند كاري بكند كه خود را در مقابل تهديدهاي دشمنان و دشمنيهاي آنها، از آسيب‌پذيري خارج كند. ما بايد كاري كنيم كه در مقابل تهديد دشمنان، آسيب‌پذير نباشيم. آسيب‌پذيري را به صفر برسانيم.

به گمان من مسئله‌ي اقتصاد در اولويت اول است. يعني وقتي انسان نگاه ميكند، در ميان مسائل اولويت‌دار، از همه فوري‌تر و نزديكتر، مسئله‌ي اقتصاد است. اگر به توفيق الهي، هم ملت و هم دولت و مسئولان گوناگون، بتوانند در مسئله‌ي اقتصاد كارهاي درست و بجا و متقن را انجام دهند، اميد اين هست كه در مسائل ديگر، مثل مسائل اجتماعي، مثل آسيبهاي اجتماعي، مثل مسائل اخلاقي، مثل مسائل فرهنگي هم تأثيرگذار باشند.

در مسئله‌ي اقتصاد، آن چيزي كه مهم است و اصل است، مسئله‌ي توليد داخلي است؛ مسئله‌ي ايجاد اشتغال و رفع بيكاري است؛ مسئله‌ي تحرك و رونق اقتصادي و مقابله‌ي با ركود است؛ اينها مسائل مبتلابه مردم است؛ اينها چيزهائي است كه مردم آنها را حس ميكنند و مطالبه ميكنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولين هم نشان ميدهد كه اين مطالبات مردم و اين خواسته‌هاي مردم بجا و به‌مورد است.

اگر ما بخواهيم مشكل ركود را حل كنيم، مشكل توليد داخلي را حل كنيم، بخواهيم مسئله‌ي بيكاري را حل كنيم، بخواهيم گراني را مهار كنيم، علاج همه‌ي اينها در مجموعه‌ي مقاومت اقتصادي و اقتصاد مقاومتي گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتي شامل همه‌ي اينها است. ميشود با اقتصاد مقاومتي به جنگ بيكاري رفت؛ ميشود به جنگ ركود رفت؛ ميشود گراني را مهار كرد؛ ميشود در مقابل تهديدهاي دشمنان ايستادگي كرد؛ ميشود فرصتهاي بسياري را براي كشور ايجاد كرد و از فرصتها استفاده كرد؛ شرطش اين است كه براي اقتصاد مقاومتي كار و تلاش انجام بگيرد.

گزارشي كه برادران ما در دولت به من دادند، نشان ميدهد كه كارهاي وسيعي كرده‌اند؛ منتها اين كارها كارهاي مقدماتي است؛ كارهائي است در زمينه‌ي بخشنامه‌ها و دستورها به دستگاههاي مختلف؛ اينها كارهاي مقدماتي است؛ اما آنچه كه لازم است ادامه پيدا كند، عبارت است از اقدام كردن و عمل كردن و روي زمين، محصول كار را به مردم نشان دادن؛ اين آن چيزي است كه وظيفه‌ي ما است؛ كه من ان‌شاءالله در سخنراني شرحش را به آحاد ملت عزيزمان عرض خواهم كرد.

بنابراين آنچه كه من به عنوان شعارِ امسال انتخاب ميكنم، عبارت است از «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل». اين، راه و جاده‌ي مستقيم و روشني است به سمت آن چيزي كه به آن احتياج داريم. البته توقع نداريم كه اين اقدام و عمل، در ظرف يك‌ سال همه‌ي مشكلات را حل كند؛ اما مطمئنيم كه اگر چنانچه اقدام و عمل به صورت برنامه‌ريزي شده و درست انجام بگيرد، ما در پايان اين سال آثار و نشانه‌هاي آن را مشاهده خواهيم كرد. از همه‌ي كساني كه در اين راه تلاش كردند و تلاش ميكنند، تشكر ميكنم.

بار ديگر به ملت عزيزمان سلام و تبريك عرض ميكنم و صلوات خدا را بر محمد و آل محمد و بر حضرت بقية الله اعظم (سلام الله عليه و ارواحنا فداه) مسئلت ميكنم.

والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته
منبع: دفتر نهاد نمايندگي رهبري تعداد بازدید: 86 تاریخ درج: 1395/01/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

خراسان جنوبی -  شهرستان بیرجند - خیابان معلم -  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند - نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
تلفن : 20 -  05632395015  دورنگار :05632433003  کدپستی : 9717853577   صندوق پستی : 379 E-mail : nahad[@]bums.ac.ir  -    

ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal