انتصاب حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي به رياست قوه قضائيه
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي را به رياست قوه‌ي قضائيه منصوب كردند.

به گزارش روبط عمومي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري ؛ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حكمي حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي را به رياست قوه‌ي قضائيه منصوب كردند.

 

رهبر انقلاب اسلامي در اين حكم با تأكيد بر لزوم تحول در قوه‌ي قضائيه و آغاز پرقدرت دوران جديدي كه زيبنده‌ي گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و كارآمدي حجت الاسلام و المسلمين رئيسي در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولاني ايشان در قوه‌ي قضائيه و آشنايي كامل با همه‌ي زواياي آن، به عنوان دلايل اين انتخاب ياد، و در ادامه هشت توصيه مهم خطاب به رئيس جديد قوه‌ي قضائيه بيان كردند.

متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحيم

جناب مستطاب حجة‌الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد ابراهيم رئيسي دامت بركاته

آغاز دهه‌ي پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشكيل دادگستريِ مبتني بر فقه و حقوق اسلامي، ايجاب ميكند كه با تكيه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهاي انباشته در اين نصاب زماني، تحوّلي متناسب با نيازها و پيشرفتها و تنگناها در قوه‌ي قضائيه صورت گيرد و دستگاه عدالت با نَفَسي تازه و انگيزه‌ئي مضاعف و نظم و تدبيري حكمت‌آميز، دوران جديدي را كه زيبنده‌ي گام دوم انقلاب است، با قدرت و جديت آغاز كند.

اينجانب براي تحقق اين مقصود حياتي، جنابعالي را برگزيده‌ام كه داراي سوابق طولاني در سطوح مختلف قوه‌ي قضائيه و آشنا با همه‌ي زواياي آن ميباشيد و از طرفي در كنار فقاهت از تحصيلات حقوقي و دانش و تجربه در اين عرصه مهم برخورداريد، و سلامت و امانت و كارآمدي خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌ايد.

سند تحول قضائي پيشنهادي جنابعالي را ملاحظه كردم. بر اساس مشورتها و نظرات كارشناسي، آنرا مفيد و كارساز ميدانم. با اين حال چند نكته را مؤكداً به جنابعالي سفارش ميكنم.

نخست آنكه براي همه‌ي فصول اين سند و بندهاي ذيل آنها، زمان تعيين كنيد و خود و همكارانتان را بر پايبندي به سرآمد برنامه الزام نمائيد. در زمانبنديها نه عجله و نه مماطله نبايد راه داده شود.

دوم آنكه در همه‌ي فصول تحول، مردمي بودن و انقلابي بودن و ضد فساد بودن را رعايت كنيد.

سوم آنكه عنصر نيروي انساني صالح را در رأس عوامل تحول و پيشرفت قوه بدانيد. سلامت قضات و پاكيِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل براي همه توفيقات شما است. در ريشه‌كني فساد از درون قوه كه مايه‌ي مباهات شما و سرافرازي اكثريت قضات دادگاهها و دادسراها است، هيچ ترديد و درنگ نكنيد.

چهارم آنكه گسترش عدل و احياء حقوق عامه و آزاديهاي مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را كه در شمار هدفهاي قوه قضائيه در قانون اساسي است در رأس برنامه‌ها قرار دهيد. اين موجب اعتماد مردم و دلگرمي آنان به قوه قضائيه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آنكه در برخورد قضائي ملاحظه‌ي اين و آن را نكنيد.

ششم آنكه از جوانان صالح و انقلابي و فاضل در مسؤوليتهاي قوه استفاده كنيد.

هفتم آنكه قاضي و دادگاه را عزيز بداريد. احساس عزت و شرافت در قاضي، سدّ محكمي در برابر انگيزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنكه همكاري با قواي مجريه و مقننه و هم‌افزايي با آنان را كه سفارش هميشگي اينجانب است در نظر داشته باشيد. آنان نيز موظف به همراهي و همكاري با شمايند.

در پايان لازم ميدانم از آيت‌الله آملي بخاطر تلاشهاي ارزشمندشان تشكر و قدرداني كنم و براي توفيق كامل جنابعالي و همكارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبي بلند كنم و توجهات و دعاي حضرت بقية الله ارواحنا فداه را مسألت نمايم.

 

والسلام عليكم و رحمةالله
سيّدعلي خامنه‌اي    
16 اسفند 1397

 
 
منبع:
دفتر نهاد نمايندگي رهبري
تعداد بازدید:
105
تاریخ:
1397/12/18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal